Нека да решим следната задача:
Два билета за кино и една кутия с пуканки струват 10 лв. Деница купила четири кутии с пуканки и платила 8 лв. Колко лв ще плати за един билет за кино?
Стъпка 1
Записваме информацията, която е дадена в условието на задачата:
Билет + Билет + Пуканки = 10 лв
Пуканки + Пуканки + Пуканки + Пуканки = 8 лв

Стъпка 2
Започваме с решението:
Четири кутии с пуканки струват 8 лв, от което следва, че една кутия с пуканки струва 2лв.
Сега се връщаме в условието на задачата - Два билета за кино и една кутия с пуканки струват 10 лв, следователно два билета за пуканки струват общата сума (10 лв), от която изваждаме цената на пуканките (2 лв). Така намираме, че два билета струват 8 лв, а един - 4лв.

Отговор: Билетът за кино струва 4 лв
* Пазарски задачи можете да намерите в курсовете:
Състезателна математика за 1 клас - част II
Състезателна математика за 2 клас